Domovská stránka‎ > ‎Škola‎ > ‎2.stupeň‎ > ‎

Příprava občanů k obraně státu

přidáno: 27. 3. 2014 2:42, autor: Miroslav Kucian
Dne 27.3.2014 se na naší škole konaly ukázky v rámci projektu Ministerstva obrany - "Příprava občanů k obraně státu".
Celý program byl rozdělen do třech částí.
V první části byli žáci seznámeni s nebezpečím chemických a jaderných zbraní, jejich historickým vývojem a s možnostmi jak se proti ním chránit. Někteří žáci si vyzkoušeli protichemický oblek včetně masky. Oblečeni do protichemického obleku si mohli zkusit, jak může takto oblečený člověk přijímat tekutiny.
V druhé části si vojáci ze Žatce pro žáky připravily ukázky ze zdravovědy a z výcviku zdravotníků. Děti si vyzkoušely, jak se nandavá vojenské škrtidlo, zblízka si prohlédly intubační trubičky do nosu i do úst, vyzkoušely si přenos raněného ve vojenských nosítkách. V průběhu přednášky se dozvěděli jak se zachová voják, když má zraněného spolubojovníka i jaké základní věci by měl udělat každý, kdo se dostane ke zrněnému člověku.
V poslední části se žáci seznámili s úkoly Armády české republiky, s její strukturou a s nároky na uchazeče o službu v armádě. U těchto nároků je překvapila náročnost fyzických testů. Dále se vojáci podělili s žáky o své zážitky z vojenských misí v Afghánistánu. 
Celý pořad byl provázen kontrolními otázkami, u kterých byly správné odpovědí odměňovány. Žáci si jistě odnesli do života povědomí o tom, že armáda tu je od toho, aby nás chránila a pomáhala nám v krizových situacích, i to jak se v některých situacích mají zachovat oni.

Příprava občanů k obraně státu


Comments